Indonezja
Jawa

Kawah Ijen

Kawah Ijen jest jednym z wielu wulkanów znajdujących się wewnątrz szerokiej na 20km kaldery pradawnego wulkanu Ijen. Kawah Ijen jest bardzo wyjątkowym wulkanem, bo jego krater jest wypełniony kilometrowej średnicy, turkusowego koloru, kwaśnym jeziorem, które jest największym tego typu zbiornikiem na świecie.

Trekking na wulkan Kawah Ijen

Trekking na Kawah Ijen rozpoczyna się w osadzie Paltuding, skąd wejście na krawędź krateru zajmuje około 1,5 godziny. Najwyższy punkt na krawędzi znajduje się na wysokości 2400m i rozciąga się z niego niezwykły widok. Aby zejść na dno krateru potrzeba około 30 minut, ale nie wszyscy są w stanie to zrobić ze względu na wszechobecne, bardzo toksyczne, drażniące oczy i płuca opary siarki. Cały szlak prowadzi dokładnie tą samą droga, którą tragarze wynoszą siarkę z wnętrza krateru na zewnątrz.

Wydobycie siarki

Wewnątrz krateru można zobaczyć ceramiczne rury, którymi odprowadzany jest wulkaniczny, siarkowy gaz, który po schłodzeniu zmienia się w ciemnoczerwoną ciecz, a następnie tężeje tworząc jaskrawo żółte bloki niemal czystej siarki. W ten sposób pozyskuje się niewielkie ale stałe ilości surowca. W oparach żrącego dymu, robotnicy prymitywnymi narzędziami rozbijają większe fragmenty siarki na małe odłamki, które zmieszczą się do bambusowych koszy, które na barkach tragarzy wynoszone są najpierw 300 metrów w górę na krawędź krateru, a następnie 3km w dół do najbliższej wioski. Tragarze uzbrojeni w zwykłe klapki i ręcznik zasłaniający usta oraz nos pokonują tę trasę 2-3 razy dziennie niosąc na plecach ciężar zwykle przekraczający ich własną wagę. Pracując tak ciężko w tak szkodliwych warunkach za minimalne wynagrodzenie, tragarze rzadko dożywają swoich czterdziestych urodzin.

Opinie o Kawah Ijen
+ DODAJ

Zachwycający
Nie jest bezpiecznie. Ścieżka wąska, śliska, a turystów morze. Miejsce mroczne i straszne, a przez to niesamowite. Takie zapamiętuje się na długo. Chyba podobało mi się bardziej, niż łatwo dostępne i przyjemne Bromo.
Bardzo fajny
Wspaniały nocny pejzaż gwiazd i piękny wschód słońca w zupełności rekompensują rozczarowanie jakim było wnętrze kaldery ? niebieskim płomieniom daleko do jakiejkolwiek spektakularności ale główny problem stanowiła organizacja. Część turystów (głównie leniwi, powolni Azjaci) schodziła do krateru strasznie powoli, a ponieważ ścieżka opiewała w wąskie gardło zrobił się zator i ludzie którzy chcieli wyjść z krateru po prostu nie mogli tego zrobić, zrobił się olbrzymi tłok (turystów mnóstwo) - dramat. Ale mimo wszystko warto zobaczyć ten wschód słońca, genialne.
Zachwycający
inaczej niż na Bromo. Nie da się porównać - trzeba zaliczyć zarówno Bromo, jak i Ijen. Mieliśmy szczęście, bo wiatr wiał w drugą stronę i bez masek mogliśmy zejść na sam dół i porobić fajne zdjęcia. Potem koniecznie trzeba iść na wschód słońca - 20 min na prawo. Kolory ładniejsze nią na wschodzie na Bromo
Zachwycający
nieprawdopodobne przeżycie, koniecznie trzeba się wspiąć by zobaczyć wschód słońca
Nieciekawy
Jak można odwiedzac takie obrzydliwe miejsce wyzysku? Glupio być turystą wśród tak ciężko pracujacych biedakow
Zachwycający
Podejście na Ijen jest dużo trudniejsze niż na Bromo, ale dla osób średnio fit nie stanowi problemu. Trzeba wyruszyć ok 1-1:30 w nocy, aby zdążyć na wschód słońca i zobaczyć niebieski ogień.
Bardzo fajny
Miejsce absolutnie warte zobaczenia, mimo tłumu turystów
Bardzo fajny
Obowiązkowy punkt na Jawie. Może nie jakiś szczególnie malowniczy, ale rzeczywiście niepowtarzalny. Klimat siarkowego krateru naprawdę piekielny i śmierdzący. Błękitne ognie przereklamowane - chyba nie warto wstawać dla nich o 1.00 w nocy. Po zwiedzaniu wnętrza warto wybrać się na spacer po wierzchołku wulkanu - ładny widok na jezioro i okolicę. Minus miejsca- ogrom turystów. Wielki plus - wracając z Ilen warto rozglądać się na otaczający las - nam udało się spotkać w nim dzikie małpy :)
Zachwycający
Niesamowite wrażenie i przerażające jest jak w takich warunkach ludzie mogą jeszcze pracować.
Zachwycający
ISTNY CUD ! Przepiekny i bajecznie malowniczy krajobraz Warto tam wejs i to zobaczyć Jestem tym miejscem zauroczona! Polecam
Zachwycający
Obowiązkowo do zobaczenia na Jawie.
Zachwycający
Rewelacja! Szczególnie nocne zejście i błękitne płomienie.
Zachwycający
Warto iść nocą, by zobaczyć płonącą siarkę i obejrzeć wschód słońca. Wspaniałe i przerażające jednocześnie miejsce. Wielki szacunek dla górników i ich morderczej wspinaczki z ładunkiem. Dobrze jest ich czymś poczęstować, w końcu przeszkadzamy im w pracy.
Zachwycający
Niesamowite miejsce. Polecam szczególnie trek nocny ze względu na niebieskie płomienie i wschód słońca na brzegach krateru! Widoki zapierają dech w piersiach!
Zachwycający
najlepszy punkt wyjazdu do indonezji (jawa, bali, lombok), miejsce jest po prostu niesamowite. opis i zdjecia: http://freaky-traveler.blogspot.com/2014/08/niesamowite-odwiedziny-kawah-ijen.html
Bardzo fajny
Absolutne średniowiecze, człowiek zastanawia się czy aby na pewno jest jeszcze w XXI wieku:/ Ale widoki przepiękne, warto wstać w nocy i pójść po ciemku na błękitne ognie
Zachwycający
zdecydowanie "must see"
Zachwycający
Miejsce z kategorii must see... Dość nużące podejście na wulkan; uwaga na duszące opary siarki, lepiej nie wchodzić podczas deszczu i złej pogody - widoczność jest wtedy ograniczona i nie zobaczycie w pełnej krasie tego całego piekielnego misterium z górnikami i tragarzami w roli głównej...
Zachwycający
Chyba najlepsze miejsce w jakim bylem ! koniecznie trzeba zejsc do samego krateru inaczej nie poczuje sie tego klimatu. Cos pieknego.
Zachwycający
Zdecydowanie warte odwiedzenia miejsce w Indonezji. Dość łatwy do wejścia, pod warunkiem że nie niesiesz wspomnianych 80 kg siarki na plecach. Panowie bardzo przyjaźnie nastawieni, zwłaszcza w samym wnętrzu krateru.
Zachwycający
Czytając główny wpis znów mam przed oczami ludzi niosących 80kg siarki na swoich barkach po drodze na której mi czasami ciężko bylo złapać równowagę ... Dla mnie najbardziej niesamowite miejsce na Jawie - jedyna taka kopalnia siarki jaka w życiu widziałem. Robotnicy po drodze proszą o papierosy - warto mieć kilka dla nich nawet jesli nie palicie. Każdy zrozumie na miejscu dlaczego.
Zachwycający
Niesamowite wrażenie, polecam.
Średnia ocena na podstawie 22 opinii: 5/5.
Przewodnik > Indonezja > Jawa > Kawah Ijen