Indonezja
Jawa

Karimunjawa

Karimunjawa, to archipelag 27 niewielkich wysepek położonych 100km na północ od wyspy Jawa, tworzących razem Morski Park Narodowy Karimunjawa. Tylko 5 wysp jest zamieszkanych, za to wszystkie oferują piękne, piaszczyste plaże, dżunglę, wspaniałe lasy namorzynowe (mangrowce) i kilkanaście świetnych miejsc nurkowych. Tutejsza rafa koralowa jest jedną z lepszych i najbogatszych w podwodne życie w całej Indonezji.

Jak się dostać na Karimunjawę

Na główną wyspę Karimunjawa można dolecieć samolotem albo przypłynąć promem w ciągu 4-5 godzin z miasta Semarang lub Jepara na Jawie.

Opinie o Karimunjawie
+ DODAJ

Zachwycający
Można znaleźć kilka fajnych samotnych plażyczek, niestety często ze sporą ilością śmieci. Mieszkańcy przyjaźni, mało białych turystów. Skuter obowiązkowy. Co do lasu mangrowego, to szkoda czasu - a muszę to przyznać mimo, że z powodu zaginięcia pracownika kasy wszedłem za darmo. Generalnie polecam, tylko trzeba pamiętać o baaardzo wczesnym wstaniu, aby zakupić bilet na zwykły prom w Jeparze, bo często rozchodzą się w 30 min., a kursują co dwa dni. Szybkie promy (turystyczne) trzeba rezerwować ze sporym wyprzedzeniem.
Zachwycający
Karimunjawa to jedyna w swoim rodzaju wyspa, gdzie wszyscy mieszkańcy się znają, nie ma ruchu na drogach, a wszyscy tubylcy budzą się o 4-5 i chodzą spać razem z kurami. Jednakże ma to niesamowity urok, spokój, dziewicze plaże, nieskazitelne dżungle i to "coś" czego brakuje w typowo turystycznych miejscach. Kilka rad... szukajcie lotów z Semarang małymi samolotami na Karimunjawę (oszczędzicie około 20 godzin łącznie na podróż), pytajcie o Johna z Seasky, idźcie na nocny targ na świeżą rybę za 10zł.
Zachwycający
W przeciwieństwie do przereklamowanej Bali, Karimun jest świetna. Ma wprawdzie drobne minusy (wszędobylskie w tej części Azji śmiecie na ulicach i trochę w morzu), ale łatwo o nich zapomnieć. Ciche, spokojne i rewelacyjnie malownicze miejsce na leniwy wypoczynek z dala od hałaśliwych kurortów. Turystów wciąż dość niewielu, w poównaniu z Bali wręcz ich nie ma. Główna wyspę rzeczywiście warto objechać skuterem. Dorodne, świeże ryby z grilla sprzedają w warungach za 7-10 zł. Polecamy szczególnie hostel stojący na palach pośrodku morskiej zatoki - "Wisma Apung", który (choć w dość spartańskich warunkach) umożliwia odpoczynek z panoramą jak w reklamie batonika "Bounty", a na snoorking wystarczy założyć maskę i wyjść przez okno pokoju :P Na Karimun można dostać się szybciej - dopłynąć można tam z Jepary w 2 godziny tzw. "szybkim promem".
Zachwycający
Można się całkowicie wyłączyć. Rewelacyjnie tanie ryby, owoce morza i soki. Warto wypożyczyć skuter.
Bardzo fajny
Mam trochę problem z tym miejscem po internetowych zachwytach, ale będę szczera. Na samej wyspie bez skuterka i wycieczki na nurkowanie nie ma co robić. Jak macie skuter, wtedy warto zjeździć wyspę, tubylcy są życzliwi, dzieciaki krzyczą "hello mister". Warto zajrzeć do lasu mangrowego, pochodzić w malarycznym, dusznym gąszczu. Podczas wycieczek na snorkowanie można się dopiero zachwycić archipelagiem. Bezludne wysepki z oślepiająco jasnym piaskiem, lazurowa woda, kilka palemek - w takiej scenerii są podawane skromne, ale pyszne obiady. Wokół jest pełno takich bezludnych maleństw. Można tez popływać z młodymi rekinami i żółwiami, ale na to nie starczyło nam czasu. Warto tu przypłynąć, jeśli ma się więcej czasu i nabrać sil na dalsze wojaże. Plusem jest minimalna ilość białych turystów, przez to prawie zero komercji.
Zachwycający
Istny raj na ziemi. Przepiękne miejsce. Plaże jak z obrazka, woda krystalicznie czysta z rafami koralowymi tuż przy brzegu. Zero turystów, cisza i spokój!
Zachwycający
Nie jest łatwo się dostać ale jest przepięknym miejscem. Dłuższa relacja i nasze wrażenia opisaliśmy na blogu. Zapraszam: http://wyprawiaki.pl/wesoly-snorkeling/
Zachwycający
Mega odludzie ! cudowne plaze jak z Piratow z Karaibow. Trzeba to zobaczyc zanim pobuduja sie tam hotele.
Bardzo fajny
Piękne miejsce.
Średnia ocena na podstawie 9 opinii: 5/5.
Przewodnik > Indonezja > Jawa > Karimunjawa