Indonezja
Sumbawa

Gunung Tambora

Gunung Tambora (2722m) jest aktywnym wulkanem na wyspie Sumbawa, jednym z najtrudniej dostępnych i najbardziej wymagających szczytów wspinaczkowych w Indonezji. Bardzo niewiele, bo zaledwie około 50 osób rocznie, decyduje się na wejście na wulkan Tambora.

Erupcja z 1815 roku

Wybuch wulkanu Tambora w 1815 roku uznawany jest za najsilniejszą erupcję wulkaniczną współczesnych czasów. Wulkan został częściowo zniszczony, pierwotnie sięgał 4300 metrów nad poziom morza, dziś prawie 2km mniej. Ilość popiołu uwolnionego do atmosfery była tak duża, że rok 1816 w Europie i Ameryce Północnej określa się mianem "roku bez lata". Szacuje się, że bezpośrednio w wyniku eksplozji życie straciło 12 tysięcy ludzi, a kolejne 60 tysięcy umarło z głodu na skutek zniszczenia upraw.

Trekking na Gunugn Tambora

Trekking na wulkan Tambora nie należy do najpopularniejszych atrakcji Indonezji. Jest trudny, męczący i wymaga przynajmniej 10 godzin marszu przez dżunglę, w której przejście trzeba sobie wycinać maczetą. Niezbędny jest przynajmniej jeden nocleg po drodze. Widok ze szczytu na kalderę o średnicy 6km i głębokości 700 metrów jest fantastyczny. Trek rozpoczyna się w wiosce Pancasila i jest praktycznie niemożliwy bez wynajęcia przewodnika znającego trasę.

Jak się dostać pod wulkan Tambora

Przejazd autobusem z Dompu do wioski Pancasila zajmuje 5-6 godzin.

Opinie o Gunung Tambora
+ DODAJ

Fajny
Ciekawy trek na wulkan z niezłą historią. Szkoda, że tak bardzo na uboczu, ale może to właśnie zaleta tego miejsca.
Średnia ocena na podstawie 1 opinii: 3/5.
Przewodnik > Indonezja > Sumbawa > Gunung Tambora