Indonezja
Jawa

Gunung Semeru

Gunung Semeru jest najwyższym wulkanem na Jawie i trzecim pod względem wysokości w Indonezji. Jest również jednym z najaktywniejszych wulkanów. W ciągu ostatnich dwóch stuleci zaobserwowano ponad 60 erupcji, z czego niektóre równały z ziemią okoliczne wioski i powodowały setki ofiar śmiertelnych. Wulkan znajduje się w słynnym Parku Narodowym Bromo-Tengger-Semeru i sięga na wysokość 3676 metrów nad poziom morza.

Trekking na wulkan Semeru

Na Semeru można wejść w ciągu minimum dwudniowej wyprawy z noclegiem na zboczu góry. Ze względu na zmiany aktywności wulkanu, wejście na szczyt, a nawet podejście w bezpośrednią okolicę Semeru może być okresowo niemożliwe.

Trekking rozpoczyna się w wiosce Ranupani (2200m), gdzie można wynająć sprzęt campingowy. Pierwszy, leśny etap szlaku, do jeziora Ranu Kumbolo (2400m), zajmuje 3 godziny, następny, do base campu Kalimati (2700m) kolejne 3 godziny przyjemnego, scenicznego marszu przez sawannę. W obu miejscach można rozbić obóz i przenocować. Dotarcie na szczyt wymaga jeszcze 3-4 godzin początkowo łagodnej, a później dość uciążliwej wspinaczki. Po drodze mija się drugi base camp Arcopodo (2912m), który jest równie dobrym miejsce na nocleg, co Kalimati, za to znajduje się o godzinę drogi bliżej do szczytu. Aby zdążyć z wejściem na wschód słońca, trzeba wyruszyć o 2 w nocy. Powrót ze szczytu do Ranupani zajmuje długie 8 godzin, warto rozważyć jeszcze jeden nocleg po drodze, zwłaszcza, że cała okolica jest niezwykle atrakcyjna.

Opinie o Gunung Semeru
+ DODAJ

Bardzo fajny
Księżycowy krajobraz i potwornie wieje ale fajny
Bardzo fajny
Piękny wulkan i piękny trek.
Średnia ocena na podstawie 2 opinii: 4/5.
Przewodnik > Indonezja > Jawa > Gunung Semeru