Indonezja
Jawa

Gunung Anak Krakatau

Gunung Anak Krakatau jest aktywnym wulkanem, który wynurzył się z oceanu w 1927 roku w miejscu starego, nieistniejącego już wulkanu Krakatau (Krakatoa) w Cieśninie Sundajskiej, pomiędzy Jawą, a Sumatrą. Znajduje się on w Parku Narodowym Ujung Kulon.

Erupcja z 1883 roku

Wulkan Krakatau zasłynął gigantyczną erupcją w 1883 roku, uznawaną za największy tego typu wybuch znany ludzkości, która spowodowała zniszczenie samego wulkanu oraz wyspy, na której się znajdował i jednocześnie powstanie w ich miejscu kilku nowych wysepek. Eksplozja była tak silna, że była słyszalna w odległych o kilka tysięcy kilometrów Indiach i w Australii, w jej wyniku powstała czterdziesto metrowa fala tsunami, która kompletnie zdewastowała okoliczne wsie i miasteczka, powodując śmierć ponad 35 tysięcy osób, a wyrzucone w atmosferę pyły wulkaniczne na kilka lat wpłynęły na klimat całej planety, podobno nawet zmieniając obserwowany kolor słońca.

Dziecko Krakatau

Gunung Anak Krakatau ("dziecko Krakatau") jest bardzo aktywny i nieustannie rośnie w tempie około 5 metrów na rok, regularnie dymiąc i wypuszczając lawę, pyły oraz gazy wulkaniczne. Aktualnie ma około 350 metrów wysokości i już przewyższył swojego słynnego poprzednika.

Trekking na wulkan Anak Krakatau

Ze względu na bezpieczeństwo, w zależności od bieżącej aktywności wulkanu, czasem można wejść na wyspę, na której wulkan się znajduje, a nawet wspiąć się na jego szczyt, a czasem tylko obserwować go z łodzi oddalonej o kilka kilometrów. Istnieje możliwość zatrzymania się na nocleg w warunkach campingowych na sąsiedniej wyspie Rakata, by móc obserwować wulkan i wylewająca się lawę w blasku gwiazd. Na Rakata również znajduje się wulkan - Gunung Rakata (813m), na który można się wspiąć, by z jego szczytu obserwować Anak Krakatau i okolicę. Wejście zajmuje 5 długich godzin, jest bardzo trudne technicznie i wymaga dużej sprawności, ale widoki ze szczytu w pełni rekompensują poniesiony wysiłek.

Jak się dostać w pobliże Krakatau

W pobliże Krakatau można się dostać z Anyer lub Carita na Jawie lub Kalianda na Sumatrze. Wygodniej jest skorzystać ze zorganizowanej wycieczki, która zapewnia łódź, żywność i sprzęt campingowy, ale można również próbować samodzielnie wynająć łódź rybacką.

Opinie o Gunung Anak Krakatau
+ DODAJ

Zachwycający
Nie jest łatwo, ale warto
Fajny
Większą erupcję w czasach nowożytnych zgotował ludzkości wulkan Tambora na Sumbawie. Ale Krakatau też ostro narozrabiał.
Bardzo fajny
Piękny wulkan i do tego ta dramatyczna historia. Wzbudza respekt, a nawet strach.
Średnia ocena na podstawie 3 opinii: 4/5.
Przewodnik > Indonezja > Jawa > Gunung Anak Krakatau