Indonezja
Bali

Gunung Agung

Gunung Agung jest najwyższym szczytem na Bali i szóstym najwyższym wulkanem Indonezji. Sięga 3142 metrów nad poziom morza i dominuje w krajobrazie wyspy. Agung jest aktywnym wulkanem, co jakiś czas wypuszcza znaczne ilości dymu i popiołu wulkanicznego. Ostatnio odnotowany wybuch miał miejsce w 1946 roku, w jego wyniku zginęło kilka tysięcy okolicznych mieszkańców, a sam wulkan stracił swój szczyt obniżając wysokość o 100 metrów.

Na zboczu wulkanu znajduje się kilka świątyń, w tym największa i najważniejsza na wyspie Pura Besakih.

Trekking na Gunung Agung

Na Gunung Agung można wejść, ale jest to jeden z najtrudniejszych i najbardziej wymagających szczytów w całej Indonezji. Nie jest potrzebny specjalistyczny sprzęt wspinaczkowy, ale trzeba mieć bardzo dobrą kondycję, odpowiednie buty i ubranie przygotowane na szybko zmieniającą się pogodę.

Wynajęcie przewodnika nie jest obowiązkowe, ale ze względu na słabo oznaczony szlak pokonywany zwykle w środku nocy, po ciemku, jest więcej, niż rekomendowane.

Wejście w porze deszczowej może być niemożliwe ze względu niestabilny grunt. Nie można również wchodzić na świętą dla Balijczyków górę w czasie świąt i większych ceremonii religijnych odbywających się w świątyniach na zboczu wulkanu.

Szlaki

Istnieją dwie trasy prowadzące na górę, obie równie interesujące i zapewniające piękne widoki zarówno na wyspę, jak i na olbrzymi krater, który ma 600m średnicy i 200m głębokości.

Pierwsza trasa, zachodnia, rozpoczyna się w świątyni Pura Besakih i jej pokonanie zabiera 6-7 godzin, a zejście wcale nie jest krótsze. Ta trasa umożliwia zdobycie najwyższego punktu krawędzi krateru. Żeby zdążyć na wschód słońca, wspinaczkę należy rozpocząć o godzinie 23. Istnieje możliwość rozłożenia trasy na dwa dni, z jednym noclegiem na zboczu wulkanu.

Drugi szlak, południowy, rozpoczyna się w świątyni Pura Pasar Agung. Można stąd dotrzeć do krawędzi krateru, ale jej najwyższy punkt, położony 100 metrów wyżej, jest nieosiągalny. Nie ujmuje to jednak w niczym atrakcyjności trasy oraz walorom widokowym. Na dotarcie do krawędzi trzeba liczyć 3-4 godziny, więc najlepiej rozpocząć wspinaczkę około godziny 2 w nocy.

Opinie o Gunung Agung
+ DODAJ

Zachwycający
Zrobiłem obie trasy. Ludziom niedoświadczonym polecałbym dłuższą trasę, bo jest łatwiejsza. Ta krótsza, z dołu wygląda na pionową ścianę, ale ostatecznie nie jest tak źle. Jeśli ktoś jest fit, może wskakiwać. Z tym, że niedoświadczonym osobom jej nie polecam. Ekspozycja jest tutaj ogromna, może przerazić. Żaden sprzęt potrzebny nie jest, ale kurtka wiatroodporna zdecydowanie.
Bardzo fajny
Wejście (z Pura Pasar Agung) dość męczące ale technicznie proste. Niestety łatwo trafić na zachmurzenie i nie zobaczyć za wiele oprócz samego krateru.
Zachwycający
Trudny ale wart wysiłku.
Średnia ocena na podstawie 3 opinii: 5/5.
Przewodnik > Indonezja > Bali > Gunung Agung