Filipiny
Palawan

Sabang

Sabang jest małą wioską położoną w pobliżu Parku Narodowego Puerto Princesa Subterranean River na wyspie Palawan. Większość turystów przyjeżdża tu na jednodniowych wycieczkach z Puerto Princesa by przepłynąć się podziemną rzeką, ale miejsce jest na tyle sympatyczne, że warto zatrzymać się na nieco dłużej. Jest tu piękna plaża z turkusową wodą i dużymi falami, jest wodospad, rzeka z namorzynami, dżungla z Monkey Trail, kilka pensjonatów i knajpek.

Podziemna Rzeka

Podziemna Rzeka w Parku Narodowym Puerto Princesa Subterranean River jest jedną z najdłużyszych znanych podziemnych rzek na świecie i największą atrakcją wyspy Palawan. Znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Podziemna, prowadząca pod górą, część rzeki ma 8km długości, ale tylko 1,5km można przepłynąć łodzią. W trakcie trwającego około 45 minut rejsu można podziwiać różne formacje skalne i fantazyjne nacieki. Jaskinia w najwyższym punkcie ma aż 65 metrów wysokości.

Typowa jednodniowa wycieczka z Puerto Princesa składa się z 2 godzinnego transportu do Sabang, półgodzinnego rejsu łodzią do wejścia do jaskini, 45 minutowego rejsu podziemną rzeką, lunchu, a następnie powrotu tą samą trasą.

Alternatywnie, zamiast transferu łodzią z Sabang, 5 kilometrową drogę do wejścia do jaskini można pokonać pieszo idąc przez dżunglę pięknym szlakiem zwanym Monkey Trail.

Opinie o Sabang
+ DODAJ

Zachwycający
Na mnie podziemna rzeka zrobiła ogromne wrażenie. Czytałam różne opinie i byłam dość sceptycznie nastawiona, ale na prawdę warto ją zobaczyć. Zwłaszcza późnym popołudniem, kiedy już nikogo nie ma a w jaskini panuje przenikliwa cisza.
Fajny
fajne ale jak ktos widzal chociaz raz w zyciu ładną jaskinie to będzie zawiedziony. wewnątrz malo formacji skalnych, raczej proste skały. No i najgorsze - cena strasznie wygórowana (40 usd z Puerto) jezeli chodzi o 30 minutowy rejsik.
Zachwycający
Super miejsce. Podziemna rzeka zachwyca. Polecam przyjazd do Sabang i wycieczkę wgłąb ziemi. Warto jednak wcześniej w Puerto Princesa załatwić ( kupić ) permint
Fajny
Dość specyficzna atrakcja, nie każdemu się spodoba, ale rozmiar jaskini i możliwość wpłynięcia do niej rzeką robią wrażenie. Wioska zaskakująco przyjemna, warto się zatrzymać.
Średnia ocena na podstawie 4 opinii: 4/5.
Przewodnik > Filipiny > Palawan > Sabang